Kontakty
Oddíl lyžování
TJ Sokol Stará Paka
Sokolská 173
50791 Stará Paka
IČ: 44477554

E-mail:
ski@ski-starapaka.cz

Staropacký kros:
kros@ski-starapaka.cz

Redaktor článků:
redakce@ski-starapaka.cz

Lyžařský vlek:
vlek@ski-starapaka.cz

Odkazy
Česká unie sportu
Sportuj s námi s
Českou unií sportu

Velociped klub
Velocipéd klub
Nová Paka

Staropacká<br> bouda - historie

65. let Staropacké boudy

  V měsíci červenci roku 2011 uplynulo právě pětašedesát let od doby, kdy se horská chalupa č.p. 305 v Horní Rokytnici nad Jizerou stala majetkem staropackých Junáků a chalupa č.p. 314 majetkem staropackého Sokola. V té době také obě chalupy dostaly místní název „Staropacké boudy”. 

  „Začalo to prvním skautským táborem o prázdninách roku 1946. Byla nám nabídnuta dřevěná chalupa u silnice, před hostincem pana Čecha. Parta chlapců, mám dojem že organizátorem byl Šibal, či jeden ze Čmuchalů, domek zabydlela. Byl prázdný, Němci odsunuti, ovšem uvnitř hrozný nepořádek. Všechno rozházené, zničené a ke všemu zavšivené, takže se chlapci stěhovali ven do přírody, k nejbližšímu lesu. Údolím podle patrového domku k lesu, k pramenu vody. Tam si postavili stany, sklípek a cítili se dobře. Leč nadále chtěli něco trvalého.
  V lese nad táborem byla velká louka, obklopená lesem se dvěma chatami. Poloha slunečná, pěkná pěstovaná a zavlažovaná louka s malým políčkem u horní chaty. Na radnici jsme projevili zájem o vystěhování Němců pro odsun. Dolení chata byla prázdná, ale v hoření byla vedle starší rodiny i mladá žena s dětmi, když se jí ještě nevrátil muž z vojny. Překážkou bylo hospodářství: tři krávy a koza. Ty musely být zahnány do vesnice do stáda. Potom mohla být chata předána. Bez nějakých formalit byl sepsán jednoduchý inventář a předány klíče. Podle odhadu se zaplatilo za dolení chatu cca 3 500,- Kčs, za hoření pak cca 5 000,- Kčs Národnímu fondu do Prahy. 
  Dolení chata byla menší, starší a měla méně slunce, vhodná spíše pro rodiny. Byla zapsána na Sokol. Hoření byla větší, měla více prostoru kolem. Byla určena pro děti a zapsána na Junáka. Nebyla v tom žádná politika, stranickost ani vedlejší úmysly. Měli jsme zájem o to, aby chaty posloužili všem staropačákům, aby byly plně využívány. Aby byl někdo, kdo by převzal odpovědnost a hlavně se staral a brigádami pomáhal. Dolení chata byla útočištěm spíše odrostlejší omladiny, hořejší patřila v létě Junákům, dětským táborům a v zimě pak školním zájezdům na lyžování.”


  Takto popisuje ve svých vzpomínkách počátky osídlení Staropacké boudy její první správce pan učitel Bohuš Mencl. 
A skutečně, hoření chalupa byla v prvních poválečných letech jakousi základnou pro skautské tábory. A i když záhy po roce 1948 byla činnost Junáka zastavena, dětské tábory zde probíhaly ve skautském duchu ještě po několik dalších let.
  Aby i po ukončení činnosti Junáků byla hoření chalupa pro Starou Paku zachována, nechal ji pan učitel Mencl převést na TJ Sokol, která od té době vlastnila chalupy obě.
  V roce 1965 byla, z rozhodnutí výboru Sokola, hoření chalupa předána do užívání oddílu lyžování, dolení pak oddílu kopané. Zatím, co v roce 1968 se dolení chalupa stala soukromým majetkem, hoření chalupa je v majetku i v užívání členů TJ Sokol Stará Paka i nadále.

Bohuslav Nýdrle          
  kronikář oddílu lyžování    
  TJ Sokol Stará Paka     
 

| Autor: Bohuslav Nýdrle | Vydáno dne 21. 06. 2011 | 2847 přečtení |

Novinky
16.01.2018:
Zpráva o činnosti OL za rok 2017
Do sekce "Ke stažení" byla vložena Zpráva o činnosti Oddílu lyžování TJ Sokol Stará Paka z.s. za rok 2017.


04.01.2018:
Brigády na Staropacké Boudě 2018
  Výbor oddílu lyžování zveřejňuje termíny brigád na opravu a údržbu Staropacké boudy pro své členy.
    Termíny všech brigád naleznete v sekci "Ke stažení".
   Před každou účastí na brigádě je vždy potřeba se předem nahlásit telefonicky Milanu Straňákovi.
  Pevně věříme, že se brigád zúčastní dle svých možností co nejvíce členů našeho oddílu.


Sponzoři Staropackého krosu

© 2011 Oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka
Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému phpRS.
Powered by GRADACE spol. s r.o. Jičín.