Termíny akcí v roce 2020
 • 10.1.2020
  Výroční členská schůze

 • 15. - 16.2.2020
  42. Přejezd Jizerských hor a Krkonoš

 • 21.3.2020
  19. Maškarní bál

 • 25.4.2020
  43. Staropacký kros

 • 26. - 28.6.2020
  Cyklo výlet na Smrk

 • 29.8.2020
  Vejšlap 2020

Kontakty
Oddíl lyžování
TJ Sokol Stará Paka
Sokolská 173
50791 Stará Paka
IČ: 44477554

E-mail:
ski@ski-starapaka.cz

Staropacký kros:
kros@ski-starapaka.cz

Redaktor článků:
redakce@ski-starapaka.cz

Lyžařský vlek:
vlek@ski-starapaka.cz

Odkazy
Česká unie sportu
Sportuj s námi s
Českou unií sportu

Velociped klub
Velocipéd klub
Nová Paka

Zimní akce

40. ročník Přejezdu Jizerských hor a Krkonoš

Přejezd Jizerských hor a Krkonoš 2018

   O víkendu 17. a 18.2.2018 uspořádal Oddíl Lyžování při TJ Sokol Stará Paka tradiční Přejezd Jizerských hor a Krkonoš. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jubilejní 40. ročník, byla trasa naplánovaná tak, aby se co nejvíce podobala trase 1. ročníku z roku 1979.
   Přejezd jsme tedy dle tradice odstartovali v Bedřichově. Začátek trasy jsme ale oproti 1. ročníku z důvodu probíhajících závodů souvisejících s Jizerskou padesátkou protáhli jinudy.
Fotogalerie Přejezdu 2018
Fotogalerie kliknutím do obrázku.

   V sobotu 17.2.2018 ráno v 6:25 hodin se na staropackém nádraží sešlo 10 natěšených skijáků a v 6:31 hodin jsme odjeli vláčkem do Liberce. Tam jsme dle jízdního řádu opravdu dorazili v 7:56 hodin. Rychle jsme přeběhli na autobusové nádraží a ze stanoviště 19 odjeli v 8:10 hodin do Bedřichova. U stadionu jsme ještě chvilku počkali na dva zbývající účastníky zájezdu a překvapivě také na jednu čtyřnohou fenenku.První den – sobota 17.2.2018 – 40.5 km

   Jak jsem již psal výše, startovali jsme v Bedřichově (0 km). Trasa 1. ročníku vedla ze stadionu na Novou Louku, přes Kristiánov na Knajpu a tak dál... My jsme vyrazili kousek po silnici směrem ke Královce a vystoupali na turistické rozcestí Bedřichov - Háj (0,5 km). Zde jsme nazuli ski a vyrazili do stopy. Na dalším rozcestí Valešovka (1,3 km) jsme bohužel odbočili doprava a mírně stoupali. Tím jsme se dostali mimo plánovanou trasu, což jsme v té době netušili. Tímto stoupáním lesem jsme se dostali až na louku mezi rozhlednou Královkou a Prezidentskou chatou (2,1 km). Trochu jsme se rozkoukali, kde to vlastně jsme a vyrazili hřebenem po Jizerské magistrále a sjeli k rozcestí Štumpeho kámen (4,4 km). Tím jsme se dostali na původně plánovanou stopu a pokračovali dále po trase: hráz přehrady Josefův Důl (5,9 km), Hluboký potok (7,1 km), Kristiánovská cesta (9,7 km).

Hráz vodní nádrže Josefův Důl.

   Zde jsme se dostali na Jizerskou magistrálu a tím jsme vstoupili do historické stopy prvního ročníku. Odbočili jsme doprava a stoupali k rozcestí Rozmezí (11,4 km). Nejdelší stoupání prvního dne Přejezdu jsme měli za sebou a pokračovali mírným sjezdem na Čihadla (12,7 km) a po rovince na Knajpu (13,4 km). Tuto hospůdku jsme nemohli minout bez povšimnutí a tak jsme zašli dovnitř na sváču a doušek zrzavé vody.

   Po občerstvení jsme dle plánu objeli horu Jizeru zleva a prudkým sjezdem klesli ke Smědavě (16,4 km) a dále pokračovali stoupáním k Bufetu (17,9 km). Zde se další občerstvení nekonalo. Tak jsme chvilku počkali, abychom se dali dohromady, odbočili doprava a po Promenádní cestě přes Bunkr (21,8 km) dojeli na Mořinu (23,4 km). U Bunkru jsme ještě byli svědky jedné trachtace. Na tomto rozcestí jsme se potkali s Yettim z Raspenavy, který jezdí po Jizerkách na běžkách do půl těla v krátkých kalhotech v ponožkách a v rukavicích. Ale vraťme se zpět na Mořinu na 23 kilometr. Zde jsme byli za polovinou trasy, tak jsme vnikli do Hospody na Jizerce na oběd a trochu těch zrzavých tekutin.

Před Knajpou. 

   Občerstvení a odpočatí jsme opustili vyhřátou hospodu a vyjeli do druhé poloviny dnešního Přejezdu. Na Pralouce (23,7 km) na tradičním místě před sjezdem jsme nezapomněli odměnit Ducha hor a požádat ho, "aby nám i nadále přízeň zachovati ráčil". Pak nás čekal krásný sedmikilometrový sjezd Martinským údolím kolem Jizerského viaduktu (29 km) k mostu přes Jizeru (30,5 km). Přešli jsme most do Krakonošova a po červené turistické cestě vystoupali k Harrachovskému nádraží (31,7 km).

Opouštíme Jizerské hory a vjíždíme do Krkonoš.

   Na nádraží jsme čekali na autobus do Harrachova, který nakonec nepřijel, protože píchnul. Další jel až za hodinu, tak jsme si objednali taxi a nechali se přes celý Harrachov dovést až k hospodě Lesní zátiší (38,1 km). Jelikož jsme to z Lesního zátiší na Staropackou boudu měli jen přes kopec, zašli jsme do lokálu na trochu krkavé vody a malinko jsme se tam zdrželi. Po občerstvení jsme vyrazili vpravo přes most do prudkého 1,1 km dlouhého stoupání a následně sjeli lesem na Staropackou boudu (40,5 km).

   Na Staropacké boudě nás čekali naši kamarádi Květa a Bohouš Nýdrlovi, Zdena Straňáková, Eva a Petr Pakostovi. Ti pro nás připravili vyhřátou boudu a výbornou polévku na zahřátí. Po přivítání všech 12 účastníků na Staropacké boudě organizátorem Přejezdu Vaškem Šepsem a rozdání pamětních placek začalo hodnocení ujetých kilometrů a uplynulého dne, které se protáhlo do pozdních nočních hodin.

Zhodnocení prvního dne na Staropacké boudě.

Druhý den - neděle 18.2.2018 – 14,8 km

   V neděli ráno se samozřejmě z vyhřáté boudy nikomu nechtělo. Plánovaný start do druhého dne Přejezdu v 9:00 hodin se nepodařilo splnit. Do stopy jsme se po povinné společné fotografii dostali až po desáté hodině.

Společné foto u Staropacké boudy

   Hned na začátek nás čekalo náročné 1,1 km dlouhé stoupání na rozcestí Ručičky (1,1 km). Dále jsme pokračovali dalším 2,1 km dlouhým stoupáním až na Štumpovku. Po včerejší noci a tříkilometrovém stoupání jsme byli tak "vyčerpaní", že jsme nemohli odolat vyhřátému lokálu a museli jsme se potěšit zrzavou vodou. Po nahřátí a doplnění tekutin jsme vyrazili vstříc nejnáročnějšímu stoupání dnešního dne do Kotelského sedla (4,3 km).

Kotelské sedlo bylo dobyto

   Následoval mírný přejezd na rozcestí U Růženčiny zahrádky (5,2 km) a pokračoval krátkým stoupáním na Harrachovy kameny (5,7 km). Tím jsme dosáhli nejvyššího bodu celého Přejezdu (1421 m.n.m.) a hned to oslavili ohnivou vodou z vlastních zásob.

   Protože jsme byli opravdu nejvýš, tak další trasa až do Špindlerova Mlýna byla jen z kopce. Po rovince jsme dojeli na Vrbatovu boudu (6,6 km), posvačili z vlastních baťůžků, ohřáli se a nastoupili do závěrečného dlouhého sjezdu. Sjezd přes Horní Mísečky (11,2 km) do plánovaného cíle v Bedřichově ve Špindlerově Mlýně (13,8 km) jsme si krásně užili. Masarykova silnice i Vodovodní cesta byly krásně tvrdé, ale ne ledovaté a pěkně to frčelo. Pak už jsme jenom pěšky přešli na autobusové nádraží ve Špindlu (14,8 km). Do autobusu jsme nastoupili bez čekání a odjeli do Nové Paky.

Tak a jsme zase v Bedřichově

   Závěrečné zhodnocení celého Přejezdu jsme uskutečnili v novopacké restauraci Baráček a pak se rozešli do svých domovů.

   Závěrem bych chtěl poděkovat hlavně osazenstvu Staropacké boudy, jmenovitě Květě a Bohoušovi Nýdrlovým, Evě a Petrovi Pakostovým a Zdeně Straňákové za zázemí na Staropacké boudě a pohoštění, které pro nás připravili. Samozřejmě také všem lyžníkům, kteří se 40. ročníku Přejezdu zúčastnili a podpořili naši tradiční akci.

   Pevně věřím, že se jim ujeté kilometry líbily a svojí účastí podpoří i další ročník v roce 2019.

   Jedinou účastnicí byla Šárka Haklová

   Nejstarším účastníkem byl Vašek Šeps - ročník 1962.

   Nejmladším účastníkem byl Michal Fišera - ročník 1977.

   Zde naleznete grafické zobrazení tras přejezdu.


| Autor: Václav Šeps | Vydáno dne 25. 02. 2018 | 1621 přečtení |

Novinky
10.01.2020:
Stanovy
Stanovy Oddílu lyžování odhlasované na výroční členské schůzi 10.1.2020.


08.01.2020:
Zpráva o činnosti OL za rok 2019
Do sekce "Ke stažení" byla vložena Zpráva o činnosti Oddílu lyžování TJ Sokol Stará Paka z.s. za rok 2019.


23.11.2019:

Brigády na Staropacké boudě
v roce 2020


Sponzoři Staropackého krosu

© 2011 Oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka
Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému phpRS.
Powered by GRADACE spol. s r.o. Jičín.