pro širokou sportovní veřejnost

43. ročník běžeckého závodu

Staropacký kros 2022
 Fotogalerie kliknutím do obrázku

Nevyzpytatelné počasí letošního jara, které bylo jako na houpačce, nám moc klidu k pořádání našeho závodu neposkytovalo. Jeden den pršelo, pak hned slunko a příjemné teploty, aby se následující den změnilo na mrazivá rána s odpolední teplotou kousek nad nulou a ledovým a silným větrem. Tak se to opakovalo mnoho týdnů před termínem našeho závodu. Nebylo divu, že všichni organizátoři byli nutně nerudní.

Vše ale nakonec dopadlo jinak. Ten pán tam někde nahoře, co má na starost tyto přírodní věci, vyslyšel naše prosby a na sobotu 23.4.2022 nám seslal příjemné celkem teplé jarní počasí. Ráno bez mráčků a zářivé slunce. Jen zapomněl odehnat celkem silný a studený vítr. To bychom toho ale po zkušenostech minulých týdnů chtěli moc a byli jsme na výsost spokojeni s tím co máme. Však hned následující den nám ukázal, že pěkné počasí bylo připravené jen pro nás. V neděli bylo od rána zataženo, zima, foukal ledový vítr a kolem poledne začalo pršet. V takovém počasí by bylo pořádání závodu velice těžké ne-li nemožné.
   Nám se to prostě povedlo a v sobotu 23. dubna 2022 proběhl 43. ročník přespolního běhu s názvem Staropacký kros bez problémů. Jeho pořadatelem byl již tradičně náš Oddíl lyžování při TJ Sokol Stará Paka z.s.
   Tratě jednotlivých závodů jsou samozřejmě svojí délkou odstupňovány podle věkových kategorií od 40 metrů pro ty nejmladší „Mlíčňáky“ do 4400 metrů pro dorostence, muže a veterány. I letos se nám podařilo vložit do volného času mezi ostatními starty závod rodičů s kočárky. Kočárky samozřejmě nemohly být prázdné. Každý musel být obsazen vlastním navigátorem. Na start této kategorie se letos postavily pouze 2 řidičky s maličkými spolujezdci.
Předškolní chlapci
   Starty všech závodů tradičně probíhají ve Staré Pace nad sportovním hřištěm „Sokolák“ a tratě vedou po jižních svazích Staropackých hor. Pouze v hlavním závodě na 4400 metrů závodníci doběhnou až do přilehlé osady Podlevín a vracejí se zpět do cíle na „Sokoláku“.

Letos se na startech sešlo celkem 234 závodníků ve věku od jednoho roku až do šestasedmdesáti let. Z toho bylo 195 závodníků v dětských a dorosteneckých kategoriích.

Absolutním vítězem 43. ročníku Staropackého krosu se stal pan Jiří ČIVRNÝ ze Semil v čase 15:38,8. Jako druhý doběhl pan Lukáš Mach z Lomnice nad Popelkou v čase 16:21,8 a třetí místo obsadil Václav Hrouda startující za KB Jilemnice s časem 16:27,1.

V ženských kategoriích v běhu na 2000 metrů v nejlepším časem 9:11,1 doběhla Veronika PODLIPNÁ (kategorie ženy 40+). Druhého nejkratšího času 9:22,4 dosáhla Miroslava DOČEKALOVÁ (která byla první ve své kategorii žen) a v třetím čase 9:28,7 doběhla Marta BERANOVÁ (kategorie ženy).
Ženy
   Nejstarším účastníkem letošního ročníku se stal pan Jaroslav HÁK startující za Sokol Studenec ročník narození 1946. Vystřídal tak posledního nejstaršího běžce z roku 2019 Vítězslava JANTSCHE z Eleven Run Team Jablonec, ročník narození 1935.

Nejúspěšnější běžci byli odměněni hodnotnými cenami, které do závodu věnovali naši sponzoři. První tři závodníci z dětských kategorií obdrželi medaile, diplomy, velké sladké koláče s číslem dle umístění a drobné věcné dárky. Vítězní závodníci od dorosteneckých kategorií výše dostali historicky první dřevěné medaile, které pro nás zhotovili v učňovských dílnách Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka se sídlem v Lázních Bělohradě. Samozřejmě ani diplomy a věcné ceny nemohly chybět. Pro absolutního vítěze hlavního závodu byla navíc připravena sladká odměna v podobě pěkně zdobeného dortu. Dalším prvenstvím v odměňování pro první tři závodníky všech chlapských kategorií bylo výborné pivo z nového místního staropackého rodinného pivovaru ANTONÍN jehož majitelem je náš sponzor pan Petr POLÁŠEK.

Diplomy, medaile i věcné ceny vítězům předával starosta obce Stará Paka pan Jan HERBER.

V prostoru cíle se mohli všichni závodníci zdarma občerstvit připraveným čajem jak před startem do závodu a nebo po absolvovaném závodě. K dispozici byly i dva stánky s občerstvením, minerálními vodami či vitamínovými nápoji.

Na závěr bych chtěl pogratulovat všem závodnicím a závodníků, kteří se úspěšně dostali do cíle svých závodů a úspěšně pokořili záludnosti tratí.
   Dále patří poděkování všem divákům a fanouškům svých favoritů za vytvoření nádherné sportovní atmosféry a podporu všem závodníkům bez ohledu na pořadí, ve kterém dobíhali.

Pevně věřím, že se všem zúčastněným letošní závody líbily a těším se, že nás opět přijdou podpořit ve sportovním klání dalšího 44. ročníku Staropackého krosu 2023.