Kontakty
Oddíl lyžování
TJ Sokol Stará Paka z.s.
Tyršova 558
50791 Stará Paka
IČ: 44477554

E-mail:
ski@ski-starapaka.cz

Staropacký kros:
kros@ski-starapaka.cz

Redaktor článků:
redakce@ski-starapaka.cz

Lyžařský vlek:
vlek@ski-starapaka.cz

Odkazy
Velociped klub
Velocipéd klub
Nová Paka

Turistika

Smrk 2015 - cyklo výlet

Čtvrtý ročník cyklo výletu na Smrk.

   Již počtvrté se poslední červnový víked uskutečnil tradiční cyklo výlet ze Staropacké boudy v Rokytnici nad Jizerou na Smrk (1124 m.n.m.), nejvyšší kopec Jizerských hor.
    Předpověď počasí na tento víkend nebyla pěkná, dalo by se říci, že byla spíše tragická. Meteorologové nám předpověděli sobotu jako nejhorší den týdne. Téměř trvalý déšť a místy, hlavně na horách bouřky. Vzhledem k této předpovědi jsme očekávali hodně špatnou účast. Přesto pořadatelé v pátek 27.6.2015 k večeru vyrazili na Staropackou boudu s nákladem potravin a tekutin a zde s napětím očekávali příjezd cyklistů na kolech.


   Obloha byla podmračená, ale bez deště. Jaké bylo naše překvapení, když na boudu ještě za světla dorazilo sedm cyklistů.


   Všechny hosty jsme s radostí přivítali. Venku už hořel oheň na opékání buřtů k večeři a tak jsme se pustili do kuchtění. Bohužel jsme je téměř nestihli na ohni ani otočit a už začínalo pršet. Již za deště jsme je dopekli a utíkali se schovat do boudy.
   Evidentně se předpověď začínala plnit. V noci bylo několik silných dešťů a v nás byla malá dušička. Ráno nepršelo a my jsme s obavami sledovali silně zataženou oblohu. Před devátou hodinou nás čekalo další, tentokrát milé překvapení. Na boudu dorazil na kole Honza Malinský, čímž nám udělal velkou radost. I s pořadateli nás tedy bylo dvanáct. Obloha zatím držela, voda nepadala, tak jsme rozhodli, že jedeme. Vždycky se přeci můžeme vrátit. Jen Eva Pakostová se necítila zdravotně v pořádku, tak zůstala na boudě.
    Jedenáct nás osedlalo bicykly a vydalo se na trasu vstříc nepohodě. Trasa byla známá a od předchozích ročníků se příliš nemění. Z boudy jsme zvolili hned poměrně prudký kopec a vyjeli na vrcholové cestě nad boudou. Odtud nás čekal tradiční sjezd lesní pěšinou ke Kládovce. Dále jsme pokračovali klasicky Kládovkou přes Krakonošovu snídani, křižovatku Pod Voseckou boudou, Terexem na celnici v Novosvětském průsmyku. Na kiosek na hranicích jsme se těšili na zasloužené pivko. Bohužel kiosek byl zavřený a tak jsme bez odměny pokračovali dál přes polské Jakuszyce, osady Orle a Górzystów, Polanu Izersku a po telegrafní cestě na Smrk. Plánovaného cíle jsme dosáhli kolem 14-té hodiny. Duch hor k nám byl příznivě nakloněn, tak jsme za celou cestu na Smrk ani nezmokli. Pouze dvakrát drobně cáklo na několik minut a nebyli jsme ani mokří. 
    Pod rozhlenou na Smrku nás bylo všech jedenáct včetně Marka Pilaře, kterému je teprve 8 let. To byl náš hrdina dne, že bez reptání zvládl cestu na Smrk. Ze Smrku se s námi už nevracel a se svým tátou Pavlem pokračovali do Hejnic a odtud vlakem domů do Nové Paky.
   My ostatní jsme dle plánu jeli dál přes Předěl, Jizerku, Martinské údolí, Harrachov, Janovou cestou na Studenov a nakonec na Staropackou boudu. Před Studenovem začínalo drobně pršet, tak jsme přišlápli a pospíchali domů. Po 80 km jsme na boudu dorazili před dvacátou hodinou.
    Na boudě na nás čekala Eva Pakostová s vynikající polévkou, kterou během dne připravila. Během jídla jsme se od Evy dozvěděli, že se byla projít a během cesty pořádně zmokla. S plným žaludkem jsme začali hodnotit jednotlivé části uplynulého dne a všichni jsme se shodli na tom, že se výlet povedl. Měli  jsme velké štěstí, že jsme celý den projeli víceméně bez deště.
   Ještě před polévkou se s námi rozloučili Karel Pakosta a Adam Sládek, kteří pospíchali domů. Bohužel se nemohli zdržet, protože doma na ně čekaly další povinnosti.
    V neděli 28.6.2015 dopoledne to venku vypadalo mnohem lépe. Dokonce se začínalo klubat sluníčko. Po opožděné snídani jsme se rozhodli, že nepojedeme rovnou domů, ale ještě se podíváme na kopec. Nohy nás sice bolely, šlapat se nám moc nechtělo, ale přesto jsme se vydali do Staré Paky přes Dvoračky, úbočím Vlčího hřebene, přes Rezek, Jilemnici, Martinice, Studenec, Karlov do Stará Paky. Závěrečné zhodnocení jsme provedli po 39 km u pivka na zahrádce Hospůdky Na Lajně ve Staré Pace.
   Na závěr bych chtěl poděkovat všem zúčastněným za statečnost, že se nezalekli počasí a přijeli nás podpořit. Také jim patří obdiv za jejich sportovní výkony. Konkrétně bych poděkoval Evě a Petrovi Pakostovým, Karlovi Pakostovi, Janě a Vaškovi Šepsovým, Petru Vanclovi, Adamovi Sládkovi, Martinovi, Pavlovi a Markovi Pilařovým, Honzovi Malinskému a Jirkovi Drahoňovskému.

   Trasa letošního výletu je pro porovnání s předchozími ročníky na stejných stránkách. Jednotlivé ročníky je potřeba si dle libosti zapínat nebo vypínat.


| Autor: Václav Šeps | Vydáno dne 30. 06. 2015 | 3130 přečtení |

Novinky
07.01.2024:
Termíny akcí 2024
19.1.2024
Výroční členská chůze

17. - 18.2.2024
Přejezd Jizerských hor
a Krkonoš

23.3.2024
Lyžařský maškarní bál

20.4.2024
Staropacký kros

21. - 23.6.2024
Cyklovýlet na Smrk

31.8.2024
Vejšlap


07.01.2024:
Zpráva o činnosti OL za rok 2023
Do sekce "Ke stažení" byla vložena Zpráva o činnosti Oddílu lyžování TJ Sokol Stará Paka z.s. za rok 2023.


06.01.2024:
Termíny brigád


10.01.2020:
Stanovy
Stanovy Oddílu lyžování odhlasované na výroční členské schůzi 10.1.2020.

Sponzoři Staropackého krosu

© 2011 Oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka
Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému phpRS.
Powered by GRADACE spol. s r.o. Jičín.