22.4.2017 pro širokou sportovní veřejnost

40. ročník běžeckého závodu

Staropacký kros 2017
 Fotogalerie kliknutím do obrázku

Mnoho předcházejících ročníků Staropackého krosu proběhlo vždy za krásného jarního počasí. V letošním, chladném, až mrazivém jaru, jsme však měli vážnou starost, jaké počasí budeme mít o letošním, jubilejním, čtyřicátém ročníku tohoto závodu. Předpověď našich meteorologů na sobotu 22. dubna nevěštila nic dobrého.
   Ráno před závodem byla teplota asi + 6°C, foukal ledový vítr od zasněžených Krkonoš a navíc se dalo do deště. Za takové situace jsme měli oprávněné obavy o účast závodníků a regulérnost závodu.

Krátce po osmé hodině, bez ohledu na drobný déšť, se u presentace již objevili první závodníci. Situace byla zachráněna. Umoudřila se i obloha a v době startu prvních dětských kategorií dokonce vysvitlo i slunce.
   Velmi chladné a deštivé počasí se podepsalo hlavně na celkové účasti závodníků. Zatím, co loni jsme měli rekordní účast 314 závodníků, letos se jich přihlásilo jen 176. Dobrá byla účast především v dětských kategoriích. Těch nejmenších - „mlíčňáků“ se sešlo celkem 29, předškolních dětí bylo 24 a žactva celkem 71. Zato dorostenci startovali jenom dva a dorostenky se žádné nedostavily. Žen se sešlo 12 a mužů, včetně veteránů, běželo 38.
   Do vloženého závodu rodičů s kočárky, který pořádáme pro zkrácení času diváků při čekání na doběh hlavního závodu, se přihlásily 3 řidičky a 1 řidič se svými stroji a maličkými spolujezdci.

Absolutním vítězem hlavního závodu na 4400 metrů se stal Jiří ČIVRNÝ ze Semil, který tuto trať zvládl v čase 15:06,3.
   Nejrychlejší květinkou závodu žen na 2000 metrů byla Dagmar Kynčlová z Nového Města nad Metují s časem 7:44,6.

Nejstarším účastníkem závodu byl letos Václav BRÁDLE ze Sokola Chuchelna, ročník narození 1937. Vystřídal tak dřívějšího nejstaršího běžce Františka BÉMA z Liberce, ročník narození 1928.

Diplomy, medaile i věcné ceny vítězům předával předseda TJ SOKOL Stará Paka ing. Jaroslav BIL společně se starostou obce Stará Paka panem Josefem DLABOLOU.

Všichni závodníci měli možnost se zdarma občerstvit a zahřát teplým čajem před závodem a hlavně i po úspěšném absolvování závodu.

Přes všechny problémy s letošním chladným a deštivým počasím je možno hodnotit tento jubilejní 40. ročník opět jako vydařený. Zásluhu na tom mají jak všichni pořadatelé ze staropackého lyžařského oddílu, tak i naši sponzoři. Ale hlavně závodníci, kteří i přes předpověď špatného počasí, se závodu zúčastnili a také diváci, kteří se nebáli přijít a podpořit své favority.

Jim všem touto cestou velice děkujeme a těšíme se na setkání s nimi a sportovní klání při dalším ročníku Staropackého krosu 2018.