pro širokou sportovní veřejnost

41. ročník běžeckého závodu

Staropacký kros 2018
 Fotogalerie kliknutím do obrázku

Letošní rok svatý Petr vyslyšel naše prosby a tak se za objednaného mimořádně teplého a slunečného jarního až letního počasí v sobotu 21. dubna 2018 uskutečnil 41. ročník přespolního běhu s názvem Staropacký kros. Jeho pořadatelem byl již tradičně náš Oddíl lyžování při TJ Sokol Stará Paka z.s.

Podle stáří závodníků byly samozřejmě upraveny délky tratí od 40 metrů pro ty nejmladší „Mlíčňáky“ do 4400 metrů pro dorostence, muže a veterány. Jako v minulých letech byl i letos součástí krosu mimořádně vložený závod rodičů s kočárky. Kočárky samozřejmě nemohly být prázdné. Každý musel být obsazen vlastním navigátorem do jednoho roku věku. Na start této kategorie se postavily 2 řidičky a 1 řidič se svými stroji a maličkými spolujezdci.
   Starty všech závodů probíhají ve Staré Pace nad sportovním hřištěm „Sokolák“ a tratě vedou po jižních svazích Staropackých hor. V hlavním závodě na 4400 metrů závodníci doběhnou až do přilehlé osady Podlevín a vracejí se zpět do cíle na „Sokoláku“.
   Letos se na startech sešlo celkem 284 závodníků ve věku od jednoho roku až do třiaosmdesáti let. Z toho bylo 225 závodníků v dětských a dorosteneckých kategoriích.

Absolutním vítězem 41. ročníku Staropackého krosu se stal pan František VÁGENKNECHT startující za ASTER Team Jičín. Jeho cílový čas byl 15:04,7. Jako druhý doběhl pan Jan KOPAL Stará Paka, čas 15:58,8 a třetí místo obsadil Rudolf COGAN Sokol Nová Paka s časem 16:25,8.
   V ženské kategorii v běhu na 2000 metrů vyhrála stejně jako vloni Dagmar KYNČLOVÁ z SK Nové Město nad Metují v čase 07:47,7. Jako druhá doběhla Kateřina TOMEŠOVÁ, AC Turnov, čas 07:58,0 a třetí místo obsadila Jitka ČERMÁKOVÁ, Staněk Sport Turnov s časem 08:37,1.

Nejstarším účastníkem letošního ročníku se stal pan Vítězslav JANTSCH z Jablonce nad Nisou ročník narození 1935. Vystřídal tak loňského nejstaršího běžce Václava BRÁDLEHO ze Sokola Chuchelna, ročník narození 1937.

Nejúspěšnější běžci byli odměněni hodnotnými cenami, které do závodu věnovali naši sponzoři. První tři závodníci z dětských kategorií obdrželi medaile, diplomy, velké sladké koláče s číslem dle umístění a drobné věcné dárky. Od dorosteneckých kategorií výše dostali unikátní ručně vyráběné a malované keramické medaile, které pro nás zhotovily zaměstnanci Chráněné dílny o. s. Sportem proti bariérám - Český Ráj z Nové Paky. Samozřejmě ani diplomy a věcné ceny nemohly chybět. Pro absolutního vítěze hlavního závodu byl navíc připraven pěkně zdobený dort s motivy Staropackého krosu.

Diplomy, medaile i věcné ceny vítězům předával předseda TJ SOKOL Stará Paka ing. Jaroslav BIL společně s místostarostkou obce Stará Paka paní Věrou HLOSTOVOU a se starostou obce Stará Paka panem Josefem DLABOLOU.

V prostoru cíle se mohli všichni závodníci občerstvit připraveným čajem zdarma poskytovaným pouze závodníkům a to i před startem do závodu nebo po absolvovaném závodě. K dispozici byly i dva stánky s občerstvením, minerálními vodami či vitamínovými nápoji.

Na závěr bych chtěl pogratulovat všem závodnicím a závodníků, kteří se úspěšně dostali do cíle svých závodů.
   Dále patří poděkování všem divákům a fanouškům svých favoritů za vytvoření nádherné sportovní atmosféry a podporu všem závodníkům bez ohledu na pořadí, ve kterém dobíhali.
   Pevně věřím, že se všem zúčastněným letošní závody líbily a těším se, že nás opět přijdou podpořit ve sportovním klání dalšího 42. ročníku Staropackého krosu 2019.