Oddíl lyžování TJ SOKOL Stará Paka
pořádal v sobotu 20.4.2019
pro širokou sportovní veřejnost

42. ročník běžeckého závodu

Letošní 42. ročník byl původně naplánován na sobotu 27.4.2019, ale z jiných organizačních důvodů jsme museli termín pořádání závodu přesunout na sobotu 20.4.2019. Tento víkend byl v roce 2019 velikonočním a přinášel prodloužené pracovní volno. Obávali jsme se, že by toto volno mohlo mít negativní vliv na návštěvnost našeho závodu, protože spousta rodin pojede navštívit své rodiče a známé a nebude mít čas na závodění. Nakonec jsme si řekli, že se toho nebudeme bát a vyšňoříme závod poprvé jako velikonoční a obohatíme ho velikonočními motivy od začátku do konce. Už v samotných propozicích k závodu byl kros prezentován jako "Velikonoční Staropacký kros" a vlastí propozice byly ozdobeny veselými obrázky kuřátka a zajíčka. V tomto duchu jsme pak pokračovali dál.
   Myslím, že se nám náš záměr podařilo naplnit. K žádnému dramatickému poklesu návštěvnosti nedošlo a k tomuto výsledku přispělo také krásné teplé jarní až letní počasí. Závodníků byla spousta, také velká hojnost jejich fanoušků a ostatních diváků. O tom se ale dočtete hned v zápětí.

Ve vlastním závodě byly tradičně podle stáří závodníků upraveny délky tratí od 40 metrů pro ty nejmladší „Mlíčňáky“ do 4400 metrů pro dorostence, muže a veterány. Jako v minulých letech byl i letos součástí krosu mimořádně vložený závod rodičů s kočárky, který proběhl v přestávce po odstartování hlavního závodu na 4400 m. Kočárky samozřejmě nemohly být prázdné. Každý musel být obsazen vlastním navigátorem do jednoho roku věku. Na start této kategorie se postavily 4 řidičky se svými stroji a maličkými spolujezdci. Všichni čtyři startující v tomto závodě byli odměněni věcnými cenami pro mrňata.
   Starty všech závodů probíhají ve Staré Pace nad sportovním hřištěm „Sokolák“ a tratě vedou po jižních svazích Staropackých hor. V hlavním závodě na 4400 metrů závodníci doběhnou až do přilehlé osady Podlevín a vracejí se zpět do cíle na „Sokoláku“.
   Letos se na startech sešlo celkem 247 závodníků ve věku od jednoho roku až do čtyřiaosmdesáti let. Z toho bylo 178 závodníků v dětských a dorosteneckých kategoriích.

Absolutním vítězem 42. ročníku Staropackého krosu se stal Jan KOPAL startující za Starou Paku. Jeho cílový čas byl 15:17,7. Jako druhý doběhl Vlastimil FLEGL z Vrchlabí, čas 15:22,2 a třetí místo obsadil Rudolf COGAN Sokol Nová Paka s časem 16:05,0.
   V ženské kategorii v běhu na 2000 metrů vyhrála letos Dagmar FIŠEROVÁ ze Spartaku Vrchlabí v čase 07:50,7. Jako druhá doběhla Jana LENČOVÁ, AC TJ Jičín, čas 07:56,8 a třetí místo obsadila Jitka ČERMÁKOVÁ, Staněk Sport Turnov s časem 08:12,8.

Nejstarším účastníkem letošního ročníku se stal stejně jako v loňském roce Vítězslav JANTSCH z Jablonce nad Nisou ročník narození 1935. Odměnou za jeho úctyhodný výkon byl tradičně věnec buřtů.

Nejúspěšnější běžci byli odměněni hodnotnými cenami, které do závodu věnovali naši sponzoři. První tři závodníci z dětských kategorií obdrželi kovové medaile, diplomy a drobné věcné dárky. Všechny diplomy byly opět vyzdobeny velikonočními a jarnímy motivy a běžícím chlapcem s pomlázkou a děvčetem nesoucím košíček s kraslicemi. Chlapci ještě dostali ručně pletené pomlázky, které se jim určitě hned na velikonoční pondělí hodily. Od dorosteneckých kategorií výše dostali unikátní ručně vyráběné a malované keramické medaile ve tvaru velké kraslice, které pro nás zhotovili zaměstnanci Chráněné dílny o. s. Sportem proti bariérám - Český Ráj ze Staré Paky. Samozřejmě ani diplomy a věcné ceny nemohly chybět. Pro absolutního vítěze hlavního závodu byl navíc připraven pěkně zdobený dort s motivy Staropackého krosu vyrobený studenty Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky.

Diplomy, medaile i věcné ceny vítězům předával předseda TJ SOKOL Stará Paka ing. Jaroslav BIL společně se starostou obce Stará Paka panem Janem HERBEREM.

V prostoru cíle se mohli všichni závodníci občerstvit připraveným čajem zdarma poskytovaným pouze závodníkům před startem do závodu nebo po jeho absolvování dle jejich potřeb. K dispozici byly i dva stánky s občerstvením, minerálními vodami či vitamínovými nápoji.

Na závěr bych chtěl pogratulovat všem závodnicím a závodníkům, kteří se úspěšně dostali do cíle svých závodů.
   Dále patří poděkování všem divákům a fanouškům svých favoritů za vytvoření nádherné sportovní atmosféry a podporu všem závodníkům bez ohledu na pořadí, ve kterém dobíhali.
   Pevně věřím, že se všem zúčastněným letošní závody líbily a těším se, že nás opět přijdou podpořit ve sportovním klání dalšího 43. ročníku Staropackého krosu 2020.