Kontakty
Oddíl lyžování
TJ Sokol Stará Paka z.s.
Tyršova 558
50791 Stará Paka
IČ: 44477554

E-mail:
ski@ski-starapaka.cz

Staropacký kros:
kros@ski-starapaka.cz

Redaktor článků:
redakce@ski-starapaka.cz

Lyžařský vlek:
vlek@ski-starapaka.cz

Odkazy
Velociped klub
Velocipéd klub
Nová Paka

Turistika

Smrk 2021 - cyklo výlet

Desátý ročník cyklo výletu na Smrk.

   Oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka z.s. pořádal o víkendu 25.6.– 27.6.2021 již tradiční 10. cyklistickou vyjížďku na Smrk s názvem "V sedle za rozhlednami". Přeshraniční pohyb s Polskem byl stále možný pouze s různými omezeními jako opatření proti šíření koronaviru a proto jsme se opět omezili pouze na trasu Českou republikou. To ale na kvalitě trasy, kterou popíšu níže, nic neubralo.
   Celá akce začala v pátek 25.6.2021 v 18:00 srazem účastníků na Staropacké boudě v Rokytnici nad Jizerou. Samozřejmě, komu se to v pátek nehodilo, přijel až v sobotu na samý start výletu, což se také v jednom případě stalo. V pátek večer bylo krásně a tak jsme poseděli u ohně a opékali k večeři buřty.Fotogalerie kliknutím do obrázku.

   V sobotu ráno 26.6.2021 nás počasí nezklamalo. Začínal krásný letní den jako stvořený na výlet na kolech. Po snídani jsme připravili sebe a hlavně bicykly a po 10:00 vyrazili na trasu. S sebou jsme měli pouze nejnutnější věci, což jsou peníze a pití, protože s obědem jsme počítali někde v půli trasy a k večeři už zase budeme na Staropacké boudě.

   Trasa byla naplánována z výše uvedených důvodů pouze Českou republikou po nejbližších rozhlednách v okolí Rokytnice nad Jizerou. Z boudy jsme vystoupali tradičně na hřebenovou cestu a vydali se zkratkou ke Kládové cestě jako při trase na Smrk. Pokračovali jsme po Kládovce a na první větší odbočce jsme dle plánu zahnuli vlevo a propojkou sjeli k Mumlavě a přes most na rozcestí Lubošská bystřina. Tady jsme se na chvilku zastavili a prohlédli si zcela novou dřevěnou turistickou útulnu. Za mostem jsme odbočili opět vlevo. Po proudu Mumlavy jsme s několika zastávkami na prohlídku koryta horské říčky pozvolně klesali k Mumlavskému vodopádu. Ten jsme samozřejmě také nemohli opomenout a tak jsme i tam strávili nějakou chvilku. Od vodopádu jsme pokračovali vpravo po Harrachově cestě až na hlavní silnici a po ní vlevo do sklárny a místního minipivovaru „Novosad & syn“. Stánek v areálu byl otevřen, tak jsme ochutnali místní pivko „František“ a „Čerťák“. Po ochutnávce jsme vyrazili dále dolů po státovce a hnedle odbočili vpravo směrem k nádraží Harrachov.
Harrachov - turistický útulek v údolí Mumlavy
   Z nádraží jsme klesli lesem k mostu přes Jizeru na dolní konec Martinského údolí. Za mostem jsme odbočili vlevo a po asi 200m začalo stoupání přes nádraží Kořenov až ke kostelu v Horním Polubném. Na Kořenovském nádraží byla velká sláva i s historickými vlaky, tak jsme se trochu zdrželi a řádně si ty železné fešandy prohlédli. Na křižovatce před kostelem v Horním Polubném jsme odbočili opět vlevo a po hřebenu přejeli do Kořenova. V Kořenově jsme měli v plánu poobědvat a jak jsme se blížili, začínalo z nebe drobně cákat a postupně vody přibývalo. To jsme ale již byli u hospody. Jen jsme zapadli pod střechu, spustil se hodně silnej lijavec. To nám ale nevadilo, my už studovali jídelní lístek. Špláchanec jsme tedy přečkali v suchu hospody při příjemné činnosti. Než jsme dojedli, nebylo po dešti ani památky a my mohli pokračovat. Dalším naším cílem byla první rozhledna naší trasy „Štěpánka“, na kterou jsme vystoupali přes Příchovice. Tvrdí se, že „Štěpánka“ je nejkrásnější rozhledna Jizerských hor a možná to je i pravda. Je zrenovovaná, udržovaná a je jak na ní, a taky z ní pěkný pohled. Po prohlídce rozhledny a okolí jsme sjeli kolem Turnovské chaty na Starou silnici po které jsme klesali kolem hospůdky „Prdek“ až do Sklenařic. Prdek jsme nemohli vynechat. Je tam minipivovar a bylo potřeba místní pivko ochutnat. Před hospůdkou na louce stála spousta aut včetně mnoha veteránů. V hospůdce byla svatba, na kterou nevěsta přijela v krásně renovovaném „Hadráku“. Personál měl se svatbou spoustu práce a na nás neměli moc času, ale i přesto se nám po gratulaci novomanželům podařilo pivko ochutnat. Z „Prdku“ to bylo stále z kopce a cesta rychle utíkala. Přes Sklenařice, kde jsme se na „Mexiku“ nezastavovali, jsme sjeli až do Jablonce nad Jizerou, jak by řekli místňáci do „Jablonečku“. V Jablonečku jsme na hlavní silnici odbočili vpravo a město pouze projeli směrem Poniklá. Po opuštění Jablonečka jsme odbočili na první křižovatce vlevo a začali stoupat na Buřany a Františkov. Stoupání bylo dlouhé, ale za dobré nálady a povídání rychle ubíhalo.

   Po necelých 4km stoupání jsme opět odbočili vlevo a ostře vystoupali na Sachrův hřeben. Na hřebenu jsme jeli zase vlevo a do kopce směrem na Stráž (782 m.n.m.). Na této skále nad Rokytnicí nad Jizerou jsou vybudovány čtyři nové rozhledny, které byly druhými a posledními rozhlednami na naší trase. Rozhledny již byly zpřístupněny, i když slavnostní otevření bylo naplánované až za 4 dny na 30.6.2021. My jsme je navštívili a rozhlédli se bez návalu turistů. Výhledy jsou z nich opravdu úžasné a vřele to doporučuji všem návštěvníkům Rokytnice. Z rozhleden nás čekal jen sjezd do Horní Rokytnice k bývalé „Modré hvězdě“ a následné stoupání alejí na Staropackou boudu.

   Na závěr trochu statistiky:
   Trasa byla trošku náročnější, ani ne tak délkou necelých 49 km jako převýšením okolo 1600 výškových metrů.
Vyhlídka "Horník" nad Rokytnicí nad Jizerou
   Vzhledem k tomu, že počasí nám letos přálo, tak účast nebyla zrovna největší. Výletu se zúčastnilo 8 cyklistů a na trase u Kořenova se k nám připojil jako devátý čerstvý osmdesátník Jarka Nypl. Každoročně nejstarší účastník nám udělal velkou radost! Na druhou stranu 9 výletníků zase není tak špatné, ale mohlo to být trochu lepší. Trasu se nám podařilo projet přesně podle plánu a nic jsme nevynechali.

   Celkové hodnocení je ryze pozitivní. Výlet se povedl za krásného počasí, veškeré plány byly splněny a všichni účastníci byli sice unaveni, ale spokojeni a pozitivně naladěni do dalších všedních dnů.

Vzhůru do sedel a hurá do kopců.  
Václav Šeps   
 

   Trasa letošního výletu je pro porovnání s předchozími ročníky na stejných stránkách. Jednotlivé ročníky je potřeba si dle libosti zapínat nebo vypínat.

Fotogalerie na adrese http://www.ski-starapaka.cz/kronika/lzturist/cyklotoulky/smrk2021/index.htm.

| Autor: Václav Šeps | Vydáno dne 01. 08. 2021 | 3699 přečtení |

Novinky
07.01.2024:
Termíny akcí 2024
19.1.2024
Výroční členská chůze

17. - 18.2.2024
Přejezd Jizerských hor
a Krkonoš

23.3.2024
Lyžařský maškarní bál

20.4.2024
Staropacký kros

21. - 23.6.2024
Cyklovýlet na Smrk

31.8.2024
Vejšlap


07.01.2024:
Zpráva o činnosti OL za rok 2023
Do sekce "Ke stažení" byla vložena Zpráva o činnosti Oddílu lyžování TJ Sokol Stará Paka z.s. za rok 2023.


06.01.2024:
Termíny brigád


10.01.2020:
Stanovy
Stanovy Oddílu lyžování odhlasované na výroční členské schůzi 10.1.2020.

Sponzoři Staropackého krosu

© 2011 Oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka
Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému phpRS.
Powered by GRADACE spol. s r.o. Jičín.