Staropacký horský kros byl běžecký terenní závod na 3 800 metrů, jehož trať vedla z větší části po horských lesních cestách Staropackých hor. Odtud byl odvozen i jeho původní název. Od roku 2007 se závod pořádá na nových tratích, umístěných na úpatí Staropackých hor a jeho název se změnil na „Staropacký kros”. Délka trati hlavního závodu je 4400 metrů.


Tento závod pořádal původně oddíl horolezců, společně se staropackými železničáři, jako přebory ČSD v přespolním běhu. Jeho start i cíl byl u Sedláčkovy chalupy pod Chocholkou.

Později požádali horolezci lyžařský oddíl o spolupráci a v současnosti je závod výlučně záležitostí oddílu lyžování. Od roku 1986 se změnilo také místo startu a cíle. Startovalo se na cvičné louce pod lany lyžařského vleku v Zimním středisku. Trasa závodu vedla většinou po lesních cestách Staropackých hor a měla cíl opět v Zimním středisku. V této podobě se závod běžel naposledy v roce 2006.

Závodníci jsou rozděleni do věkových kategorií od předškolních dětí až po veterány nad sedmdesát let. Úměrně věku závodníků jsou odstupňovány i délky tratí a to od čtyřiceti metrů pro nejmenší děti „mlíčňáky” až do 4 400 metrů pro dorostence, muže a veterány.

V době kdy nám sněhové podmínky nedovolí uspořádat žádné lyžařské závody, je Staropacký kros jediným závodem, který můžeme pravidelně realizovat.

Závod si od svého vzniku v roce 1978 získal již značnou popularitu jak mezi staropackými občany, tak i mezi závodníky. Můžeme ho nalézt na celostátní termínové listině běhů mimo dráhu a byl zařazen i do seriálu „Pohár běžce Českého ráje”. Zúčastňují se ho i někteří naši významní přespolní běžci, jako například Roman Skalský, který zde, ještě na původní trati (časem 13’ 47”), vytvořil traťový rekord. Nebo další zmámí běžci jako Petr Havel, či bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Blanka Paulů. V devadesátých letech minulého století se závodu několikrát zúčastnil také Michal Hanič z Turnova, který jako dvaaosmdesátiletý obsadil na MS v Japonsku, ve své kategorii, pěkné čtvrté místo. Zatím zůstává nejstarším účastníkem tohoto závodu.

V lednu roku 2007, když jsme připravovali jubilejní, již třicátý ročník tohoto závodu postihl značnou část Evropy, tedy i naši zemi, uragán Kyril, který po sobě zanechal značné škody, převážně na lesních porostech. Výjimkou nebyly ani lesy na Staropackých horách, kudy až dosud probíhala značná část závodních tratí. Na trasu hlavního závodu tehdy spadlo na třicet vzrostlých stromů, které do dne konání závodu ještě nebyly odklizeny. Bylo proto rozhodnuto, uspořádat třicátý ročník na náhradních tratích. Závod se, i přes počáteční problémy se změnou místa jeho konání, vydařil a většina závodníků byla s novými tratěmi spokojena. Všichni účastníci tohoto jubilejního třicátého ročníku obdrželi na památku také „Pamětní list”.

Pro pořádání dalších ročníků bylo již od původního místa upuštěno a rozhodnuto závod pro příště pořádat na tomto novém místě. Jako závodní kancelář nám nyní slouží klubovna na nedávno otevřeném víceúčelovém sportovním hřišti, lidově nazvaném „Sokolák”. Start i cíl závodu pro všechny kategorie se nachází na louce za hřištěm a tratě jsou vyznačeny v jeho nejbližším okolí. Trať hlavního závodu vede rozmanitým terénem, po úpatí Staropackých hor, do sousední osady Podlevín. Odkud se závodníci vrací zpět do cíle. Délka trati hlavního závodu je o něco delší a měří 4 400 metrů.


Podporu pro tento závod vždy nachází lyžařský oddíl nejenom u vedení obce, ale i u četných sponzorů, takže vítězové závodu si domů odvážejí mimo diplomů i pěkné a hodnotné ceny.