Nejstarším lyžařským závodem, který oddíl lyžování pořádá, je veřejný závod ve sjezdu - „ŠTÍT CHOCHOLKY”. Svůj název dostal podle jednoho z vrcholů v západní části Staropackých hor s nadmořskou výškou 546 m.n.m., na němž býval start mužů. Ostatní kategorie mívaly start přiměřeně snížený („od višně”, „od pařízku”, „z pod lesa”). Délka trati pro muže původně měřila 720 metrů s převýšením 136 metrů. Specialitou závodu je, že pro krátkou délku trati, se jezdí na dvě kola a dosažené časy se sčítají.

První část původní závodní trati vedla poměrně úzkým lesním průsekem s ostrou levou zatáčkou. Za ní následoval téměř stometrový, dosti příkrý úsek (tzv. padák), na němž se dosahovala i největší rychlost a pod ním obávaná „mezička pod lesem”. Ta spolehlivě prověřila sjezdařské kvality závodníků. Zde pro některé závodníky také závod skončil. Přišla další mezička a za ní rovinka u Sedláčkovy chalupy, která zase prověřila kvalitu mazání a rychlost lyží. Pod chalupou byl závodník naveden do mělké rokle se dvěma protisměrnými oblouky, za nimiž čekala další „lahůdka” - průjezd železničním podjezdem. Ten se musel z bezpečnostních důvodu vždy obkládat žíněnkami, slamníky, nebo matracemi. Nájezd do podjezdu navíc stěžovaly dva terénní skoky. Naštěstí se zde ale žádný vážnější úraz nestal. Po projetí podjezdu zbývalo závodníkovi do cíle, ležícího v nadmořské výšce 410 m.n.m., již jen posledních sto metrů. Pro nebezpečnost tohoto podjezdu byl později cíl závodu přemístěn tak, aby závodníci zastavovali ještě před železniční tratí.


Datum konání I. ročníku lyžařského závodu ŠTÍT CHOCHOLKY bylo stanoveno na neděli 6. února 1955.

Pro nedostatek sněhu se ale závod uskutečnil v náhradním termínu 27. února 1955. Další změnou bylo, že závod se nejel jako sjezd, nýbrž jako obří slalom, jak je uvedeno na výsledkové listině.

Závodu předcházela důkladná a pečlivá příprava, kterou organizoval a zajišťoval, se svědomitostí jemu vlastní, Mirek Jenček. Jeho přičiněním byly na všechny výrobní podniky a další instituce ve Staré Pace i v okolí rozeslány dopisy se žádostmi o finanční příspěvek, případně o ceny pro nejlepší závodníky. Dále byly vypracovány podrobné propozice závodu a rozeslány lyžařským oddílům, i mnoha dalším adresátům.

Propozice obsahovaly podrobné pokyny k průběhu celé sportovní akce. Závodní kancelář byla v sokolovně, kde se všem přihlášeným závodníkům vydávala startovní čísla.

V závodě startovalo celkem pětadvacet závodníků, z toho třináct mužů, čtyři ženy a osm dorostenců.

Ve 12:00 hodin bylo slavnostní zahájení závodu a slib závodníků. Následoval společný odchod na sjezdovou dráhu, kde postupně proběhly starty jednotlivých kategorií. Vyhlášení výsledků a rozdílení cen se konalo opět v sokolovně.


Pro absolutního vítěze byla pořízena putovní cena – dřevěná plastika ve tvaru štítu s reliéfem sjezdaře. Tuto cenu tehdy zhotovil dřevořezbář pan Karel Hlaváček z Lázní Bělohradu a do závodu ji věnoval Místní národní výbor ve Staré Pace, který nad závodem převzal záštitu.
Putovní cena zůstane závodníkovi za tři vítězství v tomto závodě v pořadí za sebou, nebo pětkrát celkově.
Mimo to absolutní vítěz obdrží ještě čestnou cenu. Další čestné ceny a diplomy obdrží i první tři závodníci v každé kategorii.

Prvním absolutním vítězem se stal Ladislav ZIRM – Spartak TOS Vrchlabí, před svým oddílovým kolegou Vladimírem ŠTĚPÁNKEM a Miloslavem KYNČLEM ze Sokola Dolní Kalná.


V kategorii žen zvítězila domácí závodnice Radka SEDLÁČKOVÁ před Evou KRACÍKOVOU – obě ze Sokola Stará Paka, třetí místo obsadila VLAČIHOVÁ – Tatran Praha. V kategorii dorostenců obsadil první místo rovněž domácí závodník Jiří ŠORM před Svatoslavem FEJFAREM – oba ze Sokola Stará Paka a za nimi Jiří ŠPÍNA – tehdy ještě za Sokol Roškopov.

Staropacký lyžařský oddíl v I. ročníku závodu reprezentovali i další závodníci. V kategorii mužů: Luděk KYNČL (5. místo), Jiří BATELKA (6. místo), Miroslav JENČEK (7. místo), DOLANSKÝ (8. místo), Miloslav ČMUCHAL (11. místo), Oldřich ČMUCHAL (12. místo) a Luboš ČMUCHAL, který závod nedokončil. V kategorii dorostenců: Ladislav HRUŠKA (4. místo), Miroslav TULKA ( 5. místo), Jiří RYBA (6. místo), Vladislav ŠOLC a Jaroslav ZAJÍC (oba diskvalifikováni).

Počasí: slunečno – bezvětří, teplota +2°C, sníh střídavý – rozměklý.

Jako pořadatelé jsou uvedeni: startér Jaroslav Jebavý, časoměřiči Jiří Ptáček a Arnošt Štěpánek, zapisovatel Bohuš Mencl. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán. Avšak hlavním pořadatelem a iniciátorem závodu Štít Chocholky byl a ještě po mnoho dalších let zůstal, Miroslav Jenček.


Termín II. ročníku závodu Štít Chocholky byl stanoven na neděli 12. února 1956. Avšak ani tentokrát nemohl být termín dodržen a závod se uskutečnil až o týden později 19. února 1956. Také tento druhý ročník byl odstartován jako obří slalom. Zúčastnilo se ho celkem čtyřiadvacet závodníků. Z toho deset mužů, jedna žena, jedenáct dorostenců a dvě dorostenky.

Absolutním vítězem II. ročníku se stal Vladislav ŠTĚPÁNEK – Spartak TOS Vrchlabí, (bratr předsedy TJ Sokol Stará Paka Arnošta ŠTĚPÁNKA.)

Za lyžařský oddíl Sokol Stará Paka startovali v kategorii mužů: Jiří BATELKA (2. – 3. místo), Miroslav MARTÍNEK (6. místo), Milan BATELKA (7. místo), Miroslav JENČEK (8. místo) a dorostenec Jiří ŠORM (3. místo).

Počasí: zataženo – bezvětří, teplota +8°C, sníh starý 15 cm.

Jako pořadatelé jsou ve výsledkové listině uvedeni. Startér: Jaroslav Jebavý, rozhodčí: Lustig, Zaplatílek a Jarka Král, strážci branek: Karel Vancl, Antonín Jiřička, pořadatelé: Arnošt Štěpánek a Jaroslav Šulc st., zdravotní službu zajišťovala Místní odbočka Československého červeného kříže. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán. Ředitel závodu: Miroslav Jenček.


Ještě horší situace z dodržením stanoveného termínu závodu nastala u III. ročníku Štítu Chocholky. V původním termínu 17. února 1957 se pro nedostatek sněhu nemohl závod uskutečnit. Podobně tomu bylo i v roce 1958. O rok později byla snaha závod uspořádat v neděli 1. února 1959, ale ani tento rok se akce neuskutečnila.

Teprve v neděli 24. ledna 1960 byla sněhová situace natolik příznivá, že s tříletým zpožděním mohl být III. ročník závodu konečně odstartován. Tohoto ročníku Štítu Chocholky, který se tentokrát jel již jako závod sjezdový se zúčastnilo celkem čtyřicet závodníků. Z toho jedenadvacet mužů, tři junioři, devět starších dorostenců, čtyři mladší dorostenci a tři ženy.

Absolutním vítězem III. ročníku se stal Miloš KYNČL - Sokol Nová Paka. Pořádající lyžařský oddíl v něm zastupovali muži: Alois LELEK (10. místo), Miroslav JENČEK (12. místo), Josef KRACÍK (14. místo), Jiří BATELKA (18. místo), Miloslav FRÝBA (19. místo), Milan BATELKA (21. místo), dorostenec: Jiří ŠPÍNA (1. místo, celkově 2. místo) a jedna žena: Eva KRACÍKOVÁ (3. místo).

Počasí: slunečno – bezvětří, teplota 0°C, sníh částečně zmrzlý.

Pořadatelé závodu. Startér: Přemek Havlík, časoměřiči: Jarka Král a Jiří Kaska, zapisovatel: Jiří Ptáček st. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán. Ředitel závodu: Miroslav Jenček.


Ani rok 1961 nebyl pro přádání lyžařských závodů příznivý a tak IV. ročník Štítu Chocholky se uskutečnil až v neděli 11. února 1962. Startovalo v něm celkově třicet sedm závodníků. Z toho třiadvacet mužů, šest mladších dorostenců, dvě starší dorostenky a šest starších dorostenců.

Absolutním vítězem IV. ročníku se stal Jaroslav MOŠNA – TJ Lokomotiva Trutnov. Za Sokol Stará Paka v závodě startovali muži Jiří ŠORM (5. místo), Pavel SEDLÁČEK, (8. – 9. místo), Jiří KAREL (11. místo), Alois LELEK (15. místo), Jiří BATELKA (16. místo), Milan BATELKA (17. místo), Ladislav STUCHLÍK (22. místo), mladší dorostenec Jan NÍZKÝ (3. – 4. místo), starší dorostenky Alena TULKOVÁ (1. místo), Vladimíra JÁGEROVÁ a starší dorostenec Zdeněk BRYKNAR, kteří závod nedokončili.

Počasí: I. kolo sněžení – mírný vítr, teplota +3°C, sníh vlhký, II. kolo jasno, teplota 0°C, sníh částečně zmrzlý.

Pořadatelé závodu. Startér: Jaroslav Jebavý, Arnošt Štěpánek, časoměřiči: Jaroslav Luňák a Václav Voňka, ředitel závodu: Miroslav Jenček. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán.


V. ročník Štítu Chocholky byl odstartován v neděli 17. února 1963, za účasti dosud největšího počtu 117 závodníků. Z toho 47 mužů, 25 starších dorostenců, 35 mladších dorostenců, 1 starší dorostenka, 5 mladších dorostenek a 4 ženy.

Absolutním vítězem V. ročníku se stal Vladimír MAŠEK – Jiskra Tanvald. Pořádající oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka tentokrát zastupovali muži Jiří ŠPÍNA ( 2. místo), Jiří ŠORM ( 3. místo), Jiří KAREL ( 7. místo), Pavel SEDLÁČEK ( 18. místo), Zdeněk BRYKNAR ( 20. – 21. místo), Josef DOSTÁL ( 23. – 24. místo), Alois LELEK ( 25. místo), Milan FRÝBA (26. – 27. místo), Miroslav MARTÍNEK (39. – 40. místo), Bohuslav NYDRLE (42. místo), starší dorostenec Milan ŠOLC ( 9. místo), mladší dorostenci Vladimír HAMÁČEK ( 8. místo), Petr VOJTÍŠEK (12. místo), Karel VÍT (15. místo), Vladimír HORÁČEK (17. místo), Jiří ŠOLC (23. místo), Jaroslav ŠULC (24. místo), Jaromír VÍT (30. místo), Jan ŠÍPEK (31. místo) a Jan NÍZKÝ vzdal, ženy Alena TULKOVÁ ( 2. místo), starší dorostenka Vladimíra JÁGEROVÁ ( 1. místo).

Počasí: zataženo – bezvětří, teplota -5°C, sníh přemrzlý.

Pořadatelé. Startér: Jaroslav Jebavý, časoměřiči: Miroslav Jenček, Arnošt Štěpánek, ředitel závodu: Miroslav Jenček. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán.


Také VI. ročník Štítu Chocholky se podařilo uskutečnit v původně stanoveném termínu v neděli 2. února 1964. Startovalo celkem čtyřicet osm závodníků. Z toho 19 mužů, 1 žena, 13 starších dorostenců, 10 mladších dorostenců, 2 starší a 3 mladší dorostenky.

Absolutním vítězem VI. Ročníku se již podruhé stal Vladimír MAŠEK – Jiskra Tanvald. Za oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka startovali muži Jiří ŠORM (4. místo), Zdeněk BRYKNAR (6. místo), Miloslav FRÝBA (7. místo), Alois LELEK (9. místo), Pavel SEDLÁČEK (12. místo), Jiří ŠPÍNA (14. místo), Josef DOSTÁL (17. místo), Milan BATELKA (18. místo), starší dorostenci Stanislav REICHRT a Jan ŠÍPEK (oba vzdali), mladší dorostenci Miroslav ŠORM (3. místo), KONČICKÝ (6. místo), FIŠERA (7. místo), Václav KAREL (8. místo), Oldřich ŠOLC (10. místo) a starší dorostenka Miroslava WIESEROVÁ (2. místo).

Počasí: zataženo – bezvětří, teplota +3°C, sníh velmi mokrý – slabá vrstva.

Pořadatelé. Startér: Jaroslav Jebavý, časoměřiči: Miroslav Jenček, Arnošt Štěpánek, ředitel závodu: Miroslav Jenček. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán.


V neděli 14. února 1965 se uskutečnil VII. ročník Štítu Chocholky. Závodu se zúčastnilo celkem 67 startujících. Z toho 28 mužů, 1 žena, 14 starších dorostenců, 19 mladších dorostenců, 2 starší a 3 mladší dorostenky.

Absolutním vítězem se poprvé stal člen pořádajícího oddílu lyžování TJ SOKOL Stará Paka Jiří Šorm. Staropacký oddíl lyžování dále reprezentovali muži Jiří ŠPÍNA (2. místo), Alois LELEK (5. místo), Zdeněk BRYKNAR (6. místo), Miloslav FRÝBA (10. místo), Jiří KAREL (17. místo), Pavel SEDLÁČEK (19. místo), Jiří BATELKA (21. místo), Josef DOSTÁL (24. MÍSTO), ženy Alena TULKOVÁ (1. místo), starší dorostenci Jan NÍZKÝ (2. místo), Eduard WIESER (5. místo), Petr VOJTÍŠEK (6. místo), Ladislav HAMÁČEK (8. místo), Petr MALÝ (9. MÍSTO), Jan ŠÍPEK (10. místo), mladší dorostenci Miroslav ŠORM (3. místo) a Vladimír POSPÍŠIL (8. místo).

Počasí: zataženo – sněžení – vítr, teplota -2°C, sníh nový.

Pořadatelé. Startér: Jaroslav Jebavý, časoměřiči: Miroslav Jenček, Lubor Kracík, zapisovatel: Miroslav Tulka, ředitel závodu: Miroslav Jenček. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán.


V roce 1966 bylo naplánováno uspořádání VIII. ročníku Štítu Chocholky na neděli 13. února. Závod se však pro tradiční nedostatek sněhu nemohl uskutečnit. Podobná situace nastala i v roce následujícím. A tak bylo možno VIII. ročník uspořádat až v neděli 4. února 1968. Tentokrát byl závod poprvé vypsán také pro žákovské kategorie, takže celkový počet startujících se zvýšil na 112 závodníků. Z toho 23 mužů, 2 ženy, 39 dorostenců, 6 dorostenek, 33 žáků a 9 žákyň.

Absolutním vítězem VIII. ročníku se stal Jan ČERMÁK – t.č. Dukla Báňská Bystrica. Pořádající lyžařský oddíl v VIII. ročníku reprezentovali muži Miloslav FRÝBA (4. místo), Jiří ŠORM (5. místo), Jiří ŠPÍNA (7. místo), Ladislav FRÝBA (8 místo), Miroslav ŠORM (22. místo), Zdeněk BRYKNAR (závod nedokončil), ženy Alena TULKOVÁ (2. místo), starší dorostenci Jan KNAP (4. místo), Zdeněk PLECHÁČ (7. místo), Zdeněk JEŽEK (9. místo), Ladislav POSPÍŠIL (10. místo), starší žáci Vratislav KRÁTKÝ (4. místo), Jaroslav DITRICH (5. místo), Leoš JIRÁSKO (9. místo), František PODZIMEK (10. místo), Martin KRACÍK (11. místo), Pavel VÍT (závod nedokončil), mladší žáci Milan TREJBAL (3. místo), Karel VODIČKA (13. místo) a nejmladší účastník VIII. ročníku Milan FRÝBA (závod nedokončil) a mladší žákyně Radka MARTÍNKOVÁ (závod nedokončila).

Počasí: oblačno – bezvětří, teplota 0°C, sníh firn.

Pořadatelé. Startér: Jaroslav Jebavý, časoměřiči: Miroslav Jenček, Arnošt Štěpánek, zapisovatelé: Vlastimila Štěpánková, a Eva Mohylová, ředitel závodu: Miroslav Jenček. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán.


IX. ročník Štítu Chocholky se uskutečnil v plánovaném termínu v neděli 2. února 1969. Závod byl opět určen i pro žákovské kategorie a celkový počet startujících dosáhl dosud největšího počtu 167 závodníků. Z toho bylo: 65 dospělých, 58 dorostenců, 13 dorostenek, 27 žáků a 4 žákyně.

Absolutním vítězem IX. ročníku se stal Jan VOJTĚCH – t.č. Dukla Báňská Bystrica. Z lyžařského oddílu TJ Sokol Stará Paka se závodu zúčastnili muži Ladislav FRÝBA (29. místo), Eduard WIESER – t.č. Dukla Báňská Bystrica (31. místo), Vladimír HAMÁČEK (33. – 34. místo), Jiří ŠORM (36. místo), Jan NÍZKÝ (50. místo), Zdeněk PLECHÁČ (54. místo), ženy Alena TUKOVÁ (4. místo), starší dorostenci Jan KNAP (6. místo), Vladimír POSPÍŠIL (8. místo), Zdeněk JEŽEK (12. místo), mladší dorostenci Václav VRABEC (11. – 12. místo), Jaroslav DITRICH (27. místo), František PODZIMEK, Martin KRACÍK, KRÁTKÝ, všichni tři závod nedokončili, starší žáci Roman JENČEK (1. místo), Roman ŠOLC (2. místo), Leoš JIRÁSKO (5. místo), Josef MEJSNAR (7. místo), mladší žáci Miroslav MARTÍNEK (2. místo), Miroslav HYLMAR (6. místo), Jiří BAŽANT (9. místo), Milan FRÝBA (10. místo) a Miloš POSPÍŠIL (16. místo).

Počasí: střídavě oblačno – bezvětří, teplota +0°C, sníh firn.

Spojení startu a cíle bylo poprvé uskutečněno vysílačkami. Jako pořadatelé závodu jsou uvedeni: Startér Jaroslav Jebavý, časoměřiči Miroslav Jenček a Arnošt Štěpánek, zapisovatelky Alena Tulková, Vladimíra Jágerová, Drahuše Jenčková a Vlastimila Štěpánková, ředitel závodu Miroslav Jenček.


Jubilejní X. ročník lyžařského sjezdového závodu Štít chocholky byl uspořádán v neděli 1. února 1970. Souběžně s tímto veřejným závodem probíhal na sjezdové trati Chocholka, pro všechny žákovské kategorie, také dvoudenní přebor Župy Krkonošské. V sobotu 31. ledna byl odstartován 1. kvalifikační závod ve sjezdu a v neděli 1. února, pro žactvo z oddílů patřících do krkonošské oblasti, byl závod Štít Chocholky jako 2. kvalifikační přebor Župy Krkonošské.

Z tohoto důvodu počet startujících dosáhl dosud nebývalého počtu 252 startujících. Z toho 65 mužů, 6 žen, 30 starších dorostenců, 5 starších dorostenek, 45 mladších dorostenců, 13 mladších dorostenek, 35 starších žáků, 9 straších žákyň, 28 mladších žáků a 16 mladších žákyň. Pro závodníky ze vzdálenějších míst oddíl zajistil i ubytování ve zdejší škole i v soukromých chatách na Staropackých horách.

Absolutním vítězem jubilejního X. ročníku Štítu Chocholky se stal Miloš DOSTÁL – Slovan Špindlerův Mlýn. Za pořádající lyžařský oddíl startovali muži Eduard WIESER (2. – 4. místo), Jan KNAP (9. - 10. místo), Vladimír POSPÍŠIL (14. -15. místo), Ladislav FRÝBA (19. místo), Zdeněk PLECHÁČ (26. místo), Zdeněk JEŽEK (31. místo), Milan POSPÍŠIL (44. – 45. místo), Miloslav FRÝBA (51. místo), Luboš JELÍNEK (62. místo), ? mladší dorostenci Roman JENČEK (1. místo), Jaroslav MRÁZEK (6. místo), Josef STUCHLÍK (11. místo), Pavel ANTOŠ (34. místo), starší žáci Miroslav MARTÍNEK (8. – 9. místo), mladší žáci Jiří BAŽANT (9. místo), Milan POSPÍŠIL (19. místo) a Ladislav Kopča (22. místo).

Počasí: slunečno, bezvětří, teplota - 6 °C, sníh zmrzlý – ujetý.

Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán. Pořadatelé: startér Jaroslav Jebavý, pomocník startéra Alois Lelek, časoměřiči Jaroslav Luňák a Arnošt Štěpánek, zapisovatelé Alena Tulková, Vladimíra Frýbová, Vlastimila Štěpánková, Drahuše Jenčková, Radka Martínková, Eva Mohylová, Věra Soukupová, Květa Bartošová, hlavní rozhodčí Jaroslav Luňák, velitel trati Miloslav Frýba, ředitel závodu Miroslav Jenček.

Záběry ze závodů v sobotu natáčela i Československá televize a v neděli večer je odvysílala v pořadu Branky, body, vteřiny.


Pro jubilejní desátý ročník jsme nechali zhotovit novou putovní cenu. Je to moderně řešený štít z křišťálového skla na dřevěném podstavci, s vyrytým reliéfem lyžaře ve sjezdovém postoji. Jeho autorem je akademický sochař, bývalý člen našeho oddílu, Jirka Dostál. Nový štít nám opět financoval a věnoval Místní národní výbor ve Staré Pace.





Rok 1971 byl pro uspořádání lyžařských závodů opět velmi nepříznivý. Proto mohl být jedenáctý ročník Štítu Chocholky uspořádán až 30. ledna 1972 společně s Krajským přeborem žactva Východočeského kraje ve sjezdu.




Až do roku 1985, kdy se závod konal na původní trati pod Chocholkou naposledy, nám jako závodní kancelář i technické zázemí dobře posloužila Sedláčkova chalupa, do které nás její majitelé vždy ochotně pouštěli. Nic se nezměnilo ani později, když už chalupa patřila novým majitelům. Nevýhodou ale bylo, že veškerý materiál potřebný k uspořádání závodu se sem musel pracně nastěhovat a po závodě opět navážet zpět.

Od roku 1986 je proto závod pořádán na sjezdovce v Zimním středisku, kde máme potřebný inventář i závodní kancelář neustále k dispozici. Náročnost sjezdové trati je s tou původní srovnatelná. Start pro kategorii mužů je ve výšce 565 m.n.m., cíl 440 m.n.m., délka trati 630 metrů a převýšení 125 metrů. Název závodu je ale, z důvodu zachování tradice, stále původní.

V prvních sedmi ročnících pořadatelé závod organizovali pouze pro dospělé a dorost. Od osmého ročníku, který se jel v roce 1968, byl závod rozšířen také o žactvo, a v letech 1973 až 1987, se závodu naopak zúčastnilo pouze žactvo a dorost. Až teprve od roku 1988 v závodě startují opět všechny věkové kategorie.

Nepříznivé sněhové podmínky na Staropackých horách způsobily, že v některých letech se Štít Chocholky vůbec neuskutečnil. A tak například od roku 1988, kdy se závod konal až na konci zimy (13. března), nastala dlouhá přestávka. Tradici závodu se podařilo obnovit až po dvanácti letech a to 29. ledna roku 2000.

V minulosti býval termín pořádání závodu předem stanoven a často se stávalo, že v určeném termínu nebylo na sjezdovce dostatek sněhu. Nyní již termín závodu není předem plánován, ale určuje se operativně podle aktuálních sněhových podmínek.

Od roku 2003 je závod věnován památce jeho dřívějšího dlouholetého organizátora a vítěze sedmého ročníku Jirky ŠORMA.





21. ročník - 29. ledna 2000

Nepříznivé sněhové podmínky na Staropackých horách způsobily, že v některých letech se Štít Chocholky vůbec neuskutečnil. A tak například od roku 1988, kdy se závod konal až na konci zimy (13. března), nastala dlouhá přestávka. Tradici závodu se podařilo obnovit až po dvanácti letech a to 29. ledna roku 2000.

Z tohoto ročníku bohužel zatím nemáme žádné snímky.

V minulosti býval termín pořádání závodu předem stanoven a často se stávalo, že v určeném termínu nebylo na sjezdovce dostatek sněhu. Nyní již termín závodu není předem plánován, ale určuje se operativně podle aktuálních sněhových podmínek.


22. ročník - 19. ledna 2002




23. ročník - 15. února 2003

Od roku 2003 je závod věnován památce jeho dřívějšího dlouholetého organizátora a vítěze sedmého ročníku Jirky ŠORMA.







Přehled absolutních vítězů ve sjezdovém závodě „ŠTÍT CHOCHOLKY”

Memoriál JIŘÍHO ŠORMA
Ročník:Datum závodu:Jméno vítěze:Startoval za oddíl:
I.27.2.1955ZIRM LadislavSpartak Vrchlabí
II.19.2.1956ŠTĚPÁNEK VladimírSpartak Vrchlabí
III.24.1.1960KYNČL MilošSokol Nová Paka
IV.11.2.1962MOŠNA JaroslavLokomotiva Trutnov
V.17.2.1963MAŠEK VladimírJiskra Tanvald
VI.2.2.1964MAŠEK VladimírJiskra Tanvald
VII.14.2.1965ŠORM Jiří st.Sokol Stará Paka
VIII.25.2.1968ČERMÁK JanDukla B. Bystrica
IX.2.2.1969VOJTĚCH JaroslavDukla B. Bystrica
X.30.1.1970DOSTÁL JanSlovan Špindl.Mlýn
XI.30.1.1972HAINIŠ JanSokol Janské Lázně
XII.3.3.1973RICHTER StanislavSokol Nová Paka
XIII.31.1.1976KŘEPELKA LubomírJiskra Holice
XIV.31.1.1981FRÝBOVÁ GábinaSokol Stará Paka
XV.20.2.1983BARÁK MilošSokol Nová Paka
XVI.29.1.1984KOUDELKA PetrJiskra Hořice
XVII.27.1.1985KOUDELKA PetrJiskra Hořice
XVIII.18.1.1986ŠORMOVÁ EvaSokol Stará Paka
XIX.11.1.1987STRÁNSKÝ LiborSokol Nová Paka
XX.13.3.1988ŠOUREK MilanSokol Ostroměř
XXI.29.1.2000KAZDA JanSokol Nová Paka
XXII.19.1.2002ŠORM Jiří ml.Sokol Stará Paka
XXIII.15.2.2003ZAJÍC DanielSokol Stará Paka
XXIV.31.1.2004KAZDA JanSokol Nová Paka
XXV.28.1.2006Mgr. ŠORM JiříSokol Stará Paka
XXVI.13.2.2010POSPÍŠIL VladimírSokol Stará Paka